Αταλάντα

Επαγγελματική η νίκη (0-1) της στη Σαρδηνία επί της Κάλιαρι χάρη σε ένα γκολ του Μουριέλ από το σημείο του πέναλτυ στο 26', ενώ στην ίδια φάση απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι μπεργκαμάσκι δε μας συνηθίζουν να κατεβάζουν την ταχύτητα υπό αυτές τις συνθήκες αλλά το έπραξαν διαφυλάσσοντας το προβάδισμα τους ως το φινάλε. Ακόμα ένα τρίποντο στο σακούλι για το συγκρότημα του Γκασπερίνι που όχι μόνο κλειδώνει την τετράδα αλλά έχει φτάσει μόλις ένα βαθμό πίσω από την τρίτη της κατάταξης Ίντερ. 9-2-4 με 13/15 over το ρεκόρ στο Μπέργκαμο.

Τιμωρημένος ο Παλομίνο (Α).

Σαμπντόρια

Πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο επικρατώντας της ΣΠΑΛ με το άνετο 3-0 χάρη σε δύο τέρματα του Λινέτι κι ένα του Γκαμπιαντίνι. Το σκορ είχε διαμορφωθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο για τους μπλουτσερκιάτι που έκαναν φανερά οικονομία δυνάμεων στην επανάληψη λόγω του βεβαρημένου προγράμματος που περιελάμβανε και το αποψινό δύσκολο πέρασμα από το Μπέργκαμο. Πλέον οι Γενοβέζοι βρίσκονται στο +5 από τη διακεκαυμένη ζώνη και ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, 4-1-9 με 9/14 over μακριά από την πρωτεύουσα της Λιγουρίας.

Φεράρι (Α) και Βιειρά (Μ) θα απουσιάσουν.