Αταλάντα

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έριξε τεσσάρα στην Νάπολι (4-2), αποδυκνείοντας πως είναι μια ομάδα με ποιότητα και το «αφεντικό» στη μεταξύ τους μονομαχία και σκαρφάλωσε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ πρόσφατα το σύνολο του Μπέργκαμο είχε αποκλείσει τους Ναπολιτάνους και στο κύπελλο. Στο 52ο λεπτό ο Ζαπάτα άνοιξε το σκορ για την Αταλάντα, με όμορφη κεφαλιά στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος. Όμως η Νάπολι έβγαλε αντίδραση και στο 58’ με τον Ζιελίνσκι έκανε το 1-1, φέρνοντας στα ίσα το ματς. Η ομάδα του Γκασπερίνι δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια και ο 64’ ο Γκόζενς διπλασίασε τα τέρματα για την Αταλάντα, κάνοντας το 2-1. Ο Μουριέλ στο 71ο λεπτό χτύπησε και έκανε το 3-1, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Στο 76’ όμως η Νάπολι μείωσε με αυτογκόλ του Μέλε στο 3-2. Τα γκολ έπεφταν βροχή με την τρομερή Αταλάντα να κάνει το 4-2 με τον Μουριέλ στο 79ο λεπτό, ενώ στο Champions League έχει την ευκαιρία για το βήμα παραπάνω σε διπλούς αγώνες απέναντι στη Ρεάλ.

Εκτός  μόνο ο μπακ Χάτεμπερ που έχει μυϊκό τραυματισμό.

Aταλάντα (4-3-2-1): Γκολίνι - Τζιμσίτι, Ρομέρο, Τολόι - Γκοσένς, Φρέλερ, Ρούν, Μέλε - Πεσίνα, Ίλισιτς - Ζαπάτα

Bet Info - Αταλάντα

3/4 over 2.5 πρόσφατα η Αταλάντα.

Ρεάλ Μαδρίτης

Με γκολ του Κασεμίρο η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Βαγιαδολίδ με 1-0 για την 24η αγωνιστική της Primera Division και μείωσε ενώ η Βασίλισσα ξετύλιξε το δώρο που της έκανε η Λεβάντε (σ.σ. κέρδισε την Ατλέτικο 2-0) και μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά από τους Ροχιμπλάνκος, οι οποίοι έχουν όμως ένα ματς λιγότερο. Αυτή είναι η τέταρτη σερί νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς και με τις γκέλες της Ατλέτικο έχει μπει ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Στο 65’ τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Κασεμίρο μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρόος. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Μερέγχες υπερασπίστηκαν το 1-0 και πήραν μια σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν είναι έτοιμος για το πρώτο ματς με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο για τους 16 του Champions League και πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης μετρά εννέα απουσίες με τον Ζινεντίν Ζιντάν να έχει στην αποστολή έξι παιδιά της ακαδημίας. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει μάλιστα, για αντίστοιχους λόγους, ούτε τους Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Βαλβέρδε, Αζάρ, Ροντρίγκο και Οντριοθόλα, γεγονός που “δένει” τα χέρια του Ζιντάν ενόψει Αταλάντα.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά - Λούκας Βάσκες, Βαράνε, Νάτσο Φερνάντες, Μεντί - Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς - Βινίσιους, Ντίαζ, Ασένσιο