Αταλάντα

Εκμεταλλεύτηκε στο άριστο τις απουσίες της Λίβερπουλ και έτσι η Αταλάντα κατάφερε να κάνει ένα μεγάλο διπλό στην Αγγλία με 2-0. Έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 60ο λεπτό με τον Ίλισιτς ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκόσενς διαμόρφωσε το τελικό σκορ ,ε την ομάδα του Γκασπερίνι να βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου, σε ισοβαθμία με τον δεύτερο Άγιαξ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα από το Μπέργκαμο προβλημάτισε και πάλι καθώς αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-0 από την Βερόνα δείχνοντας ότι έχει το μυαλό της στον «τελικό» της Τρίτης για το Champions League.

Σταθερά εκτός συνεχίζουν οι σημαντικοί Πάσαλιτς (μέσος), Μίραντσουκ (μέσος), Μαλινόφσκι (μέσος) και Καλντάρα (αμυντικός).

Μίντιλαντ

Κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα μόνο για ένα ημίχρονο η Μίντιλαντ. Υπέπεσε σε πολλά λάθη στο δεύτερο, δέχθηκε ήττα με 3-1 από τον Άγιαξ και παράλληλα τον αποκλεισμό της από την συνέχεια όλων των ευρωπαϊκών διοργανώσεων καθώς ανεξαρτήτου αποτελέσματος των επόμενων αγώνων θα τερματίσει οριστικά τέταρτη στον όμιλο. Στα του πρωταθλήματος, παρότι ήταν κυρίαρχη, έμεινε στο 0-0, εντός έδρας απέναντι στην Άαλποργκ. Βρίσκεται σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-12 και 20 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Καζούστε (μέσος), Έβαντερ (μέσος) καθώς και οι μακροχρόνιοι Ρις (αμυντικός) και Όλσεν (μέσος). Εκτός και ο βασικός Σβιαντσένκο (αμυντικός).