Αταλάντα

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Αταλάντα, εντός έδρας απέναντι στην Άγιαξ για την 2η αγωνιστική του ομίλου. Βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο ημίχρονο, κατάφερε να βρει «απαντήσεις» με τον Ζαπάτα να σκοράρει στο 54ο και 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Γκασπερίνι μπήκε δυναμικά στην έδρα της Κροτόνε καταφέρνοντας να νικήσει με 2-1 χάρις σε δύο γκολ του Μουριέλ. Πλέον η ομάδα του Ιταλού προπονητή βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-13 και 12 βαθμούς.

Προέκυψαν προβλήματα για την Αταλάντα με τον βασικό Τολόι (αμυντικός) να μην είναι διαθέσιμος. Εκτός συνεχίζουν επίσης οι σημαντικοί Ρομέρο (αμυντικός), Χάντεμπορ (αμυντικός) καθώς και οι Καρνενέτσι (τερματοφύλακας) και Καλντάρα (αμυντικός). Εκτός θα παραμείνει και ο βασικός Ντε Ρούν (μέσος).

Λίβερπουλ

Με πάρα πολλές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάμψει την «αντίσταση» της Μίντιλαντ με 2-0, εντός έδρας. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση και οι Γιότα και Σαλάχ κατάφεραν να σκοράρουν. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κλοπ πήρε ακόμα ένα τρίποντο, αυτή την φορά με ανατροπή, εντός έδρας, απέναντι στην Γουέστ Χαμ με 2-1. Θετικό το ντεμπούτο του Φίλιπς, σκόραραν και πάλι οι Σαλάχ και Γιότα. Οι «ρεντς» βρίσκονται πλέον στην 1η θέση με ρεκόρ 17-15 και 16 βαθμούς.

Γεμάτο το απουσιολόγιο για ακόμα μία αγωνιστική. Σταθερά εκτός παραμένουν οι Φαν Ντάικ (στόπερ), Φαμπίνιο (μέσος), Τσάμπερλειν (μέσος), Τσιμίκας (μπακ) και Αλκάνταρα (μέσος). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Φίλιπς (αμυντικός), αμφίβολος ο Μάτιπ (αμυντικός).