Αταλάντα

Δεν έπιασε φουλ ρυθμούς ούτε στο στάδιο Ένιο Ταρντίνι, στο πρώτο μέρος έριξε αρκετά την απόδοση της και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43', στην επανάληψη ωστόσο ''ξύπνησε'' και με τέρματα των Μαλινόφσκι και Πάπου Γκόμες πήρε το τρίποντο (1-2) επί της Πάρμα. Ασταμάτητη η ομάδα του Γκασπερίνι που έφτασε τα 17 παιχνίδια χωρίς ήττα και διεκδικεί τη δεύτερη θέση του τελικού πίνακα έχοντας βέβαια κατά νου και τη μεγάλη πρόκληση που ακολουθεί απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμαίν για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αν πετύχει δύο γκολ θα φτάσει τα 100 στο φετινό καμπιονάτο, 12-2-4 με 14/18 over το ρεκόρ στο Μπέργκαμο.

Παλομίνο (Α) και Ίλισιτς (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι.

Ίντερ

Το ήθελε παραπάνω το ντέρμπυ με τη Νάπολι και αυτό ήταν που έκανε τη διαφορά, αφού βρήκε από ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο με τους Ντ' Αμπρόζιο και Μαρτίνες πανηγυρίζοντας μία μάλλον εύκολη επικράτηση (2-0) επί των παρτενοπέι. Η Ίντερ βρίσκεται στη δεύτερη θέση κι εκεί θα τερματίσει σίγουρα εφόσον κερδίσει απόψε την Αταλάντα, με τον προπονητή Αντόνιο Κόντε να έχει κατά νου φυσικά και το ερχόμενο παιχνίδι με τη Χετάφε για τους 16 του Γιουρόπα Λιγκ. Σίγουρα όμως οι νερατζούρι θα χτυπήσουν και το αποψινό ντέρμπυ, άλλωστε διαθέτουν την καλύτερη εκτός έδρας συγκομιδή (12-4-2 με 13/19 over).