Αταλάντα

Άκρως πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε στην Δανία η Αταλάντα η οποία νίκησε με 4-0, την Μίντιλαντ, για τον θεσμό του Champions League. Πραγματοποίησε καταπληκτικό πρώτο μέρος όπου και βρήκε τρία γκολ, στο δεύτερο έριξε την ένταση στο ματς, ωστόσο και πάλι κατάφερε να σκοράρει με τον Μίραντσουκ στο 89ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Γκασπερίνι ηττήθηκε με 3-1, εντός έδρας από την Σαμπντόρια. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Ζαπάτα στο 80ο λεπτό, πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με ρεκόρ 15-12 και 9 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Καλντάρα (αμυντικός), Πιτσίνι (αμυντικός) καθώς και οι Καμεσέτσι (τερματοφύλακας) και Γκολίνι (τερματοφύλακας).

(3-5-2-1): Σπορτιέλο - Παλομίνο, Ρομέρο, Τολόι - Γκόσενς, Φράουλερ, Ρουν, Χάτεμπερ - Γκόμεζ, Μαλινόφσκι - Ζαπάτα.

Άγιαξ

Αν και ήταν ανταγωνιστική και πραγματοποίησε πολλές ευκαιρίες, ο Άγιαξ δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από την Λίβερπουλ, εντός έδρας με 1-0. Άτυχος στάθηκε ο Ταλιαφίκο οποίος σκόραρε στην ίδια του την εστία μετά από παράλληλη πάσα του Μανέ. Νέρες, Κούντους και Τάντιτς συνεργάστηκαν άψογα, έλειψε όμως το γκολ. Στα του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Τεν Χάγκ έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Φένλο την οποία ισοπέδωσε με 13-0 (!). Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις απουσίες των γηπεδούχων, δεν έδειξε κανένα έλεος απέναντι σε έναν κατώτερο αντίπαλο και πλέον βρίσκεται στην 1η θέση με ρεκόρ 24-3, έχοντας 15 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Κούντους (επιθετικός).

(4-3-3): Ονανά - Ταλιαφίκο, Μαρτίνεζ, Σούρς, Μαζραουί - Γκράβενμπερχ, Μπλιντ, Κλάασεν - Τάντιτς, Τραορέ, Άντονι.