Αστον Βίλα

Άκρως ανταγωνιστική ήταν η Άστον Βίλα την Τετάρτη παίρνοντας δίκαιη νίκη με 2-1, στην έδρα της Τότεναμ. Έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, αν και βρέθηκε πίσω κατάφερε να κάνει την ανατροπή με ένα φοβερό αυτογκόλ του Ρεγκιλόν και τέρμα του Γουότκιντς στο 20 και 39ο λεπτό αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, δεν βρήκε γκολ ωστόσο πήρε το τρίποντο με την ομάδα του Σμιθ να βρίσκεται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 53-45 και 52 βαθμούς.

Εκτός οι Μπάρκλει (μέσος), Τρεζεγκέ (μέσος), Σανσόν (μέσος) και Κας (μπακ).

Τσέλσι

Επιστροφή στα τρίποντα για την Τσέλσι, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Λέστερ. Η ομάδα του Τούχελ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ από το πρώτο μέρος όπου και χάθηκαν πολλές ευκαιρίες, εν τέλει το κατάφερε με τον Ρούντιγκερ από κοντινή απόσταση. Ο Ζορζίνιο έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 66ο λεπτό με τον Ιχεανάτσο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 76ο λεπτό. Ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «μπλε» με ρεκόρ 57-34 και 67 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Καντέ (μέσος), Χάβερτζ (μέσος) και Κρίστενσεν (αμυντικός).