Αστον Βίλα

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Άστον Βίλα. αυτή τη φορά με 1-1, στην έδρα της Νιουκάστλ. Μοιρασμένη σε γενικές γραμμές η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ έπειτα από αυτογκόλ του Κλαρκ στο 86ο λεπτό. Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την «τελευταία λέξη» ισοφαρίζοντας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέρφι και κεφαλιά του Λασέλς στο 95ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-28, έχοντας 41 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Γκρίλις (μέσος) και Χάουζ (αμυντικός). Σίγουρα εκτός ο Γουέσλει (επιθετικός).

Τότεναμ

Αποκλεισμό σοκ δέχθηκε η Τότεναμ από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ χάνοντας στην παράταση, στη Κροατία με 3-0. Πολλά τα παράπονα από τον Μουρίνιο για τους παίκτες του καθώς είπε χαρακτηριστικά πως δεν έκαναν ούτε τα βασικά. Στα του πρωταθλήματος, οι «πετεινοί» γνώρισαν επίσης ήττα, με 2-1 στο ντέρμπι κόντρα στην Άρσεναλ. Αν και ο Λαμέλα άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ, η Τότεναμ συνέχισε να κάνει λάθη, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε μέρος. Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-30 και 45 βαθμούς.

Τιμωρημένος ο Λαμέλα (μέσος), αμφίβολος χωρίς να έχει πιθανότητες για να βρίσκεται στην αποστολή ο σταρ Σον (επιθετικός).