Αστον Βίλα

Δεν ξεκίνησε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα η Άστον Βίλα η οποία ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Γουότφορντ. Δέχθηκε το πρώτο τέρμα μόλις στο 10ο λεπτό ενώ έπειτα από κόντρα ενώ το 2-0 έγινε με τον Σαρ στο 42ο λεπτό. Στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι σκόραραν και τρίτο τέρμα με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν καθυστερημένα με δύο γκολ στο 70ο και 97ο λεπτό, με τους ΜακΓκίν και Ινγκς. Προβληματισμός από τον Σμιθ που έχει να διορθώσει αρκετά πράγματα σε ότι αφορά το αμυντικό κομμάτι.

Εκτός παραμένουν οι Σανσόν (μέσος) και Τρεζεγκέ (μέσος). Αμφίβολοι οι βασικοί Γουότκινς (επιθετικός) και Λουίζ (μέσος).

Νιούκαστλ

Ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο η Νιουκάστλ η οποία δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Γουέστ Χαμ. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και παρότι ισοφαρίστηκε, βρήκε την απάντηση με τον Μέρφι στο 40ο. Στο δεύτερο μέρος δεν έδειξε ανάλογη εικόνα, βγήκαν μπροστά τα αμυντικά προβλήματα που απασχολούν την ομάδα από την περσινή σεζόν με αποτέλεσμα να δεχθούν τρία γκολ από τους ποιοτικούς παίκτες των φιλοξενούμενων μέσα σε δεκατρία λεπτά.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας) και Ντάμετ (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Άντερσον (μέσος).