Αστον Βίλα

Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση η Άστον Βίλα η οποία πήρε τρίποντο με 2-0, εντός έδρας κόντρα στη Νιουκάστλ. Το σκορ άνοιξε με καταπληκτικό ψαλιδάκι ο Ινγκς ενώ το τελικό σκορ καθόρισε ο Ελ Γκάζι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62ο λεπτό. Στα του Καραμπάο, η ομάδα του Σμιθ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπάροου την οποία και νίκησε εύκολα με 6-0. Έκαναν ροτέσιον οι «χωριάτες», σκόραραν από τρία τέρματα σε κάθε ημίχρονο.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Μπέιλι (μέσος) και Γουότκινς (επιθετικός), εκτός οι Τραορέ (επιθετικός), Σανσόν (μέσος) και Τρεζεγκέ (μέσος).

Μπρέντφορντ

Δίκαιη ισοπαλία με 0-0 κατάφερε να πάρει η Μπρέντφορντ, στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Αν και οι «μέλισσες» δημιούργησαν φάσεις, δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο γκολ με τον Τόνι να παραμένει «άσφαιρος» στο πρωτάθλημα. Στα του EFL Cup, η ομάδα του Φρανκ νίκησε με 3-1 κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο μέρος έναντι της Φόρεστ Γκριν χάρις στα γκολ των Γουίσα, Μπεούμο και Φορς.

Εκτός παραμένει ο μακροχρόνια απών Ντα Σίλβα (μέσος), πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον βασικός Σόρενσεν (αμυντικός) ενώ αμφίβολος είναι ο Γένσεν (μέσος).