Αστον Βίλα

Μετά από ένα σερί δύο συνεχόμενων ηττών, η Άστον Βίλα έδειξε ότι δεν μπορεί κανείς να την «ξεγράψει» στο φετινό πρωτάθλημα. Εμφατική νίκη με 3-0 μέσα στην έδρα της Άρσεναλ με απόλυτη κυριαρχία από την ομάδα του Σμιθ. Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με το γκολ του ΜακΓκίν ωστόσο να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εν τέλει, το τέρμα που τόσο έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήρθε στο 25ο λεπτό με αυτογκόλ του Σακά ενώ ο Γουότκινς με δύο γκολ στο 72ο και 75ο λεπτό καθόρισε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση για την ομάδα του που βρίσκεται πλέον στην 6η θέση με ρεκόρ 18-9 και 15 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι μακροχρόνιοι Γκίλμπερτ (αμυντικός), Γουέσλει (επιθετικός), Χίτον (τερματοφύλακας) και Ένχελς (αμυντικός). Αμφίβολη η συμμετοχή του σημαντικού Χάους (αμυντικός), επιστρέφει στην αποστολή ο Τραορέ (επιθετικός).

Μπράιτον

Παρότι για ακόμα μία αγωνιστική ήταν κυρίαρχη, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, απέναντι στην Μπέρνλι με 0-0. Μπήκε δυνατά από το πρώτο μέρος, έχασε πολλές ευκαιρίες και ειδικότερα στο τελευταίο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου όπου Μοπέ και Γουέλμπεκ έχασαν σωρεία ευκαιριών, με τον δεύτερο ειδικότερα να είναι «μοιραίος». Στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Πότερ με ρεκόρ 11-14 και μόλις 6  βαθμούς σε αυτές τις πρώτες 8 αγωνιστικές.

Σίγουρα εκτός οι αναπληρωματικοί Αντουάν (επιθετικός), Ιζκιέρδο (επιθετικός) και ΜακΚάλιστερ (αμυντικός). Εκτός και ο βασικός και τιμωρημένος Ντανκ (αμυντικός), αμφίβολοι οι Τροσάρντ (επιθετικός) και Γουόλτον (τερματοφύλακας).