Αστον Βίλα

Απέναντι σε μία εξαιρετικά ανανεωμένη Μπράιτον, η Άστον Βίλα κατάφερε να «φύγει» με την νίκη από την έδρα των «γλάρων» με 3-1 και επομένως να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του EFP Cup. Στο πρωτάθλημα, αν και είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, η ομάδα του Σμιθ δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό από την έδρα της Άρσεναλ, δεχόμενη την ανατροπή στα τελευταία δέκα λεπτά, χάνοντας με 3-2. Πλέον οι «χωριάτες» βρίσκονται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-9 και 4 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν καινούργια προβλήματα τραυματισμών.

Μπέρνλι

Παρουσιάστηκε σοβαρή η Μπέρνλι καταφέρνοντας να «καθαρίσει» το παιχνίδι πρωταθλήματος απέναντι στην Νόριτς από νωρίς, παίρνοντας και τους τρεις βαθμούς της νίκης, εντός έδρας με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν δυναμικοί μην αφήνοντας περιθώρια στον αντίπαλο καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Γούντ. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του τέσσερα λεπτά αργότερα καθορίζοντας το τελικό σκορ. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ντάις με ρεκόρ 8-7 και 8 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Ντρινκγουότερ (μέσος).