Αστον Βίλα

Αν και έπαιζε στα τελευταία λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Άστον Βίλα κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 στην έδρα της Γουλβς. Παρουσίασε σχετικά καλή εικόνα μετά από αρκετό καιρό και κατάφερε να πάρει την νίκη στο τέλος έπειτα από ένα ανόητο μαρκάρισμα του Σεμέδο και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Γκάζι στο 94ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-13 και 18 βαθμούς, με τρία ματς λιγότερα.

Εκτός οι βασικοί και τιμωρημένοι Κας (μπακ), Λουίζ (μέσος), αμφίβολος ο βασικός Μπάρκλει (μέσος), συνεχίζουν απόντες οι μακροχρόνιοι Γουέσλει (επιθετικός), Χίτον (τερματοφύλακας), Ντέιβις (επιθετικός) και Τρεζεγκέ (μέσος).

Μπέρνλι

Κατάφερε να «κλέψει» το τρίποντο η Μπέρνλι, στην έδρα της Άρσεναλ με 1-0. Έπαιζε καθ' όλη την διάρκεια του ματς με κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 58ο λεπτό και κατάφερε να σκοράρει στο 73ο λεπτό με αυτογκόλ του Ομπαμεγιάνγκ, έπειτα από πετυχημένη εκτέλεση κόρνερ. Πλέον η ομάδα του Ντάις βρίσκεται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-18 και έχοντας 9 μόλις βαθμούς σε 11 αγωνιστικές.

Δεν έχει αποκτήσει ακόμα αγωνιστικό ρυθμό ο σημαντικός Κορκ (αμυντικός), αμφίβολος ο ημιβασικός Γκούντμουνσον (μέσος).