Αστον Βίλα

Καταιγιστική ήταν η Άστον Βίλα στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ντέρμπι του Φρανκ Λάμπαρντ την οποία νίκησε με 3-0. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις για τις δύο ομάδες καθώς αμφότερες έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και έτσι μπόρεσαν να βρουν τρία γκολ σε διάστημα 10 λεπτών (74’,78’,84’). Έτσι πλέον η Άστον Βίλα βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 27-23 και 24 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Μπέρμπιγχαμ

Όλα κυλούσαν ρολόι για την Μπέρμιγχαμ στο πρώτο ημίχρονο εναντίον της Χαλ από εκεί και μετά όμως όλα στράβωσαν και τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας με 3-3. Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με έως και δύο γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα στράβωσαν, δέχθηκε τρία γκολ και τελικά γλύτωσε τα χειρότερα αφού ισοφάρισε το ματς στο 84ο λεπτό με τον φορμαρισμένο Άνταμς. Στην 12η θέση της βαθμολογίας πλέον η Μπέρμιγχαμ με ρεκόρ 23-20 και 24 βαθμούς.