Αστον Βίλα

Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της Φούλαμ καταφέρνοντας να πάρει δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, αυτή την φορά με 3-0. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 4ο λεπτό με τον Γκρίλις ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Χουριχέιν διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Μινγκς στο δεύτερο μέρος διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την ομάδα του Σμιθ που δέχθηκε μεσοβδόμαδα τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Στόουκ.

Εκτός παραμένουν σταθερά οι σημαντικοί Γουέσλει (επιθετικός), Ένχελς (αμυντικός) και Χίτον (τερματοφύλακας).

Λίβερπουλ

Α και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λίβερπουλ ήταν κυρίαρχη και έτσι κατάφερε να νικήσει εντός έδρας στο ντέρμπι απέναντι στην Άρσεναλ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με τον Λακαζέτ έπειτα από λάθος του Ρόμπερτσον ωστόσο μετά από μόλις τρία λεπτά ο Μανέ ισοφάρισε. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η «εξιλέωση» για τον Σκωτσέζο μπακ όπου με όμορφο κοντρόλ και ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο ντεμπούτο του ο Γιότα στο 88ο λεπτό. Αποκλεισμός από την συνέχεια του Carabao Cup για την ομάδα του Κλοπ, στα πέναλτι, απέναντι στους «κανονιέρηδες».

Θετικός στον ιό ο Μανέ (επιθετικός) αναμένεται να χάσει το ματς όπως και οι σημαντικοί Χέντερσον (μέσος), Αλκάνταρα (μέσος), Μάτιπ (στόπερ) και Τσάμπερλειν (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Τσιμίκας (μπακ).