Αστον Βίλα

Αήττητο ήταν και έλαβε τέλος για την Άστον Βίλα που δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Λιντς. Το πρώτο μέρος κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν. Το δεύτερο μέρος ωστόσο βρήκε τους φιλοξενούμενους πιο εύστοχους καθώς κατάφεραν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με χατ τρικ του Μπάμφορντ. Σταθερά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η ομάδα του Σμιθ, και πιο συγκεκριμένα στην 4η θέση, με δύο ματς λιγότερα, ρεκόρ 12-5 και 12 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Χάους (αμυντικός) και οι μακροχρόνιοι Γουέσλει (επιθετικός) και Χίτον (τερματοφύλακας).

Σαουθάμπτον

Έκανε «σεφτέ» απέναντι στην Έβερτον, καταφέρνοντας να πανηγυρίσει νίκη με 2-0, εντός έδρας. Η Σαουθάμπτον μπήκε συγκεντρωμένη στην αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να προηγηθεί με τον Γουόρντ-Πράους στο 27ο λεπτό. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Άνταμς έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του με τον Ντάνι Ινγκς να δίνει τις ασίστ και στα δύο γκολ. Η ομάδα του Χάσενχατλ είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα στην αναμέτρηση, οι «άγιοι» βρίσκονται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-9 και 9 βαθμούς.

Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Γουόλκοτ (επιθετικός), εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Τζενεπό (μέσος) Σμόλμποουν και (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Σαλίσου  (αμυντικός).