Αστον Βίλα

Συνεχίζει την ξέφρενη της πορεία η Άστον Βίλα, η οποία νίκησε αυτή την φορά στην έδρα της ποιοτικής Λέστερ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν πλήρως την αναμέτρηση ενώ δεν μπόρεσαν σχεδόν ποτέ να απειληθούν από τον αντίπαλο. Το γκολ ήρθε με όμορφο σουτ στην κάτω αριστερά γωνία, από τον Μπάρκλει στο 91ο λεπτό με τον διεθνή Άγγλο να πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις από την ημέρα που ήρθε δανεικός από την Τσέλσι στους «χωριάτες». Σταθερά στην 2η θέση βρίσκεται η ομάδα του Μπρους με ρεκόρ 12-2 και 12 βαθμούς, έχει ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο Έβερτον.

Εκτός παραμένουν οι Χάους (αμυντικός), Γουέσλει (επιθετικός), Χίτον (τερματοφύλακας) ενώ ο Ντέιβις αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή της ομάδας του καθώς προπονήθηκε χωρίς πρόβλημα πριν μία μέρα.

Λίντς

Παρότι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και σπατάλησε φάσεις, η Λιντς δέχθηκε την ήττα με 1-0, εντός έδρας από την Γουλβς. Πραγματοποίησε καλό πρώτο μέρος δίχως ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει, στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός και ο Χιμένεθ σκόραρε στο 70ο λεπτό έπειτα από κόντρα. Δύο αγώνες μακριά από τις νίκες για την «αρμάδα» του Μπιέλσα που πλέον βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-9 και 7 βαθμούς.

Τραυματισμός που θα τον αφήσει εκτός για κάτι περισσότερο από έναν μήνα υπέστη ο βασικός Φίλιπς (μέσος). Δεν είναι έτοιμος ακόμα ο Γιορέντε (αμυντικός), σταθερά εκτός συνεχίζουν οι Μπεράρντι (αμυντικός), Φόρσοου (μέσος) ενώ ερωτηματικό αποτελεί ο Κούπερ (αμυντικός) ο οποίος δίνεται 50-50 για να είναι έτοιμος να αγωνιστεί.