Αστον Βίλα

Πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Γουέστ Μπρομ η Άστον Βίλα νικώντας με 3-0. Ουδέποτε απειλήθηκε στο ματς, άνοιξε το σκορ με τον Ελ Γκάζι μόλις στο 9ο λεπτό. Η κόκκινη των γηπεδούχων έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους «χωριάτες» που συνέχισαν να πιέζουν βρίσκοντας άλλο ένα τέρμα με όμορφο τελείωμα του Τραορέ στο 84ο λεπτό ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Πλέον η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-13 και 22 βαθμούς.

Επιστρέφουν οι σημαντικοί Μπάρκλει (μέσος) και Κονσά (αμυντικός), συνεχίζουν εκτός οι Γουέσλει (φορ) και Τρεζεγκέ (επιθετικός).

Κρύσταλ Πάλας

Ταπεινωτική εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Κρίσταλ Πάλας, με 7-0 από την Λίβερπουλ. Πολλά τα αμυντικά λάθη και τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Χότζον που ωστόσο θα μπορούσε να βρει κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση, ιδίως στο πρώτο μέρος όπου έλειψε η συνεννόηση στην τελική προσπάθεια από τους Αγιού και Ζαχά. Πλέον, η ομάδα από το Λονδίνο, βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-25 και έχοντας 18 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Μπεντέκε (επιθετικός), αμφίβολος ο Κέιχιλ (αμυντικός), σίγουρα εκτός οι Γουίκαμ (επιθετικός), Κέλι (αμυντικός), Φέργκιουσον (αμυντικός), Χένεσει (τερματοφύλακας) και Σάκο (αμυντικός).