Αστον Βίλα

Άδικη ήττα με 1-0 δέχθηκε η Άστον Βίλα, στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Παρότι είχε την κατοχή και τις φάσεις στην αναμέτρηση, δέχθηκε το γκολ που καθόρισε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση έπειτα από αδράνεια της άμυνας και προβολή του ΜακΓκόλντρικ από κοντινή απόσταση. Αν και ο αντίπαλος αναγκάστηκε να παίξει το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου με παίκτη λιγότερο, και πάλι η ομάδα του Σμιθ δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πλέον, οι «χωριάτες» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-27 και 39 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σταρ Γκρίλις (μέσος), σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι βασικοί Χάουζ (αμυντικός) και Κας (μπακ), καθώς και ο μακροχρόνια απών Γουέσλει (επιθετικός).

Γουλβς

Ήττα και για τη Γουλβς, με 4-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Ντεντόνκερ στο 15ο λεπτό. Παρόλα αυτά, χωρίς να πιέζει κατάφερε να βρει την ισοφάριση με τον Κόαντι στο 61ο. Από εκεί και έπειτα κλείστηκε ολοκληρωτικά στην άμυνα με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων να έρχεται από τον Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 80ο λεπτό. Τα άλλα δύο επιτεύχθηκαν στα τελευταία λεπτά και ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Δεν βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση η ομάδα του Εσπιρίτο Σάντος. Οι «λύκοι» παραμένουν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-37 και 34 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι βασικοί Μάρσαλ (αμυντικός), Ποντένσε (μέσος) και Χιμένεζ (επιθετικός).