Αστον Βίλα

Η Άστον Βίλα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα για ακόμα ένα ματς με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Μάντσεστερ  Σίτι. Παρότι άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον ΜακΓκίν, δέχθηκε την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ήταν ελάχιστες οι φάσες στις οποίες απείλησε, δεν κατάφερε ποτέ να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-35, έχοντας 44 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος Κας (μπακ) και οι βασικοί Γκρίλις (μέσος), Σανσόν (μέσος) και Τρεζεγκέ (μέσος). Αμφίβολος ο μακροχρόνια απών Γουέσλει (επιθετικός).

Γουεστ Μπρομ

Μετά από ένα μικρό νικηφόρο σερί δύο αγώνων, η Γουέστ Μπρομ δέχθηκε ήττα στην έδρα της Λέστερ με 3-0. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ομάδα του Άλαρνταϊς η οποία δέχθηκε και τα τρία γκολ της αναμέτρησης. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να απειλούνται. Σταθερά στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Άγγλου προπονητή με ρεκόρ 28-62 και 24 βαθμούς, στο -9 από την σωτηρία.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Ιβάνοβιτς (αμυντικός).