Αστον Βίλα

Επέστρεψε στις νίκες η Άστον Βίλα, παίρνοντας αυτή την φορά τους τρεις βαθμούς με 1-0, στην έδρα της Σαουθάμπτον. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Μπάρκλει με πολύ όμορφο σουτ στο 41ο λεπτό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι στάθηκε τυχερή η ομάδα του Σμιθ καθώς στο πρώτα λεπτά το χέρι του Κας δεν δόθηκε πέναλτι καθώς βρήκε πρώτα στο σώμα ενώ στο 93ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν οριακά ακυρωμένο γκολ. Πλέον, οι «χωριάτες» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-21 και 32 βαθμούς.

Εκτός οι Χάους (αμυντικός) και Γουέσλει (επιθετικός).

Γουέστ Χαμ

Μετά από ένα σερί νικών, η Γουέστ Χαμ δέχθηκε ήττα με 3-1 εντός έδρας κόντρα στη Λίβερπουλ. Δε πραγματοποίησε καλή εμφάνιση η ομάδα του Μόγες που έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος όπου και δέχθηκε όλα τα τέρματα. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ με τον Ντόσον στο 87ο λεπτό. Σταθερά στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται τα «σφυριά» με ρεκόρ 31-27, έχοντας 35 βαθμούς. Στα μεταγραφικά, ο Λίνγκαρντ (μέσος) θα ενισχύσει την ομάδα ερχόμενος ως δανεικός από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι Μασουακού (μπακ) και Ράντολφ (τερματοφύλακας).