Αστον Βίλα

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Άστον Βίλα η οποία δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ. Ουδέποτε μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Γουότκιντς στο 81ο λεπτό, έπειτα από όμορφη ασίστ του Γκρίλις. Σε κακή μέρα βρέθηκε ο κίπερ Μαρτίνεζ που θα λέγαμε ότι φέρει ευθύνη και στα τρία γκολ καθώς δεν είχε καλές αντιδράσεις. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-24, έχοντας 32 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Γουέσλει (επιθετικός) και Χάους (αμυντικός).

Άρσεναλ

Έπαιξε με την φωτιά και έχασε η Άρσεναλ, στην έδρα της Γουλβς με 2-1. Ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, πίεζε συνεχώς καταφέρνοντας να βρει το τέρμα που έψαχνε με ένα πολύ όμορφο γκολ του Πεπέ στο 32ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα όλα πήγαν στραβά για την ομάδα του Αρτέτα με τον Λουίζ να κάνει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο τέλος του πρώτου μέρους αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες ενώ παράλληλα έδωσε και την δυνατότητα στους γηπεδούχους να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε γρήγορο τέρμα από τον Μουτίνιο, συνέχιζε ωστόσο να το «κυνηγάει» χωρίς να καταφέρει να κερδίσει κάτι, με τον Λένο να βλέπει επίσης κόκκινη κάρτα. Στην 10η θέση οι «κανονιέρηδες» με ρεκόρ 27-22 και 31 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι τιμωρημένοι Λουίζ (αμυντικός) και Λένο (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι Μάρι (αμυντικός), Ράιν (τερματοφύλακας) και Τίρνι (μπακ).