Άρσεναλ

Ταπεινωτική ήττα με 4-1 δέχθηκε η Άρσεναλ, από την Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1. Για ακόμα μία αγωνιστική, πραγματοποίησε αρκετές φάσεις στον αγώνα ωστόσο «προδόθηκε» και πάλι από τα αμυντικά της κενά. Σε αρκετά δυσμενή θέση βρίσκεται η ομάδα του Αρτέτα καθώς παρέμεινε σταθερά στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-18 και 14 βαθμούς. Πλέον, στους «κανονιέρηδες» κάνουν σκέψεις ακόμα και το πως θα φτάσουν στην αποφυγή του υποβιβασμού(!)

Αμφίβολος ο βασικός Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός), εκτός παραμένει ο βασικός Παρτέι (μέσος), επιστρέφουν οι Τσάκα (μέσος) και Μαρτινέλι (μέσος).

Τσέλσι

Σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει η εικόνα της Τσέλσι το τελικό σκορ στον αγώνα. Η ομάδα του Λάμπαρντ νίκησε με 3-0 την Γουέστ Χαμ, εντός έδρας δίχως ωστόσο να πιάσει τα στάνταρ της καθώς δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Σίλβα στο 10ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ η Γουέστ Χαμ είχε την κατοχή, ο Έιμπραχαμ σκόραρε δύο τέρματα μέσα σε 110 δευτερόλεπτα και πιο συγκεκριμένα στο 78ο και 80ο λεπτό του αγώνα. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Λάμπαρντ με ρεκόρ 29-14 και έχοντας 25 βαθμούς.

Πολύ λίγες οι πιθανότητες να βρίσκονται στην αποστολή οι βασικοί Τσίλγουελ (μπακ) και Τζέιμς (μπακ), σίγουρα εκτός ο σημαντικός Ζίγιεχ (μέσος).