Άρσεναλ

Σε ένα ματς στο οποίο κανείς απο τους δύο αντιπάλους δεν έπεισε, Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ «κόλλησαν» στο 1-1. Η Άρσεναλ χάρη στις επεμβάσεις του Λένο έφυγε από το Ολντ Τράφορντ χωρίς να ηττηθεί και μπήκε στην τετράδα. Η Αρσεναλ έμεινε πίσω στο σκορ όμως ισοφάρισε διότι στην επανάληψη μπήκε πιο ορεξάτη, πήρε τον έλεγχο, πίεσε και βρέθηκε αρκετά στην αντίπαλη περιοχή. Στο 58' ο Τουανζέμπε έκανε τη γκάφα, μοίρασε στον... Ομπαμεγιάνγκ και ο τελευταίος πέτυχε το 1-1! Βέβαια, αν δεν υπήρχε το VAR δεν θα μετρούσε και το γκολ, μιας και ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, αφού δεν είδε πως ο Μαγκουάιρ (ήταν ακριβώς μπροστά του) τον κάλυπτε κάποια μέτρα. Για το πρώτο παιχνίδι του Europa League, η Άρσεναλ άλωσε τη Φρανκφούρτη, επικρατώντας της Άιντραχτ με 3-0, χάρη σε γκολ των Γουίλοκ, Σακά και Ομπαμεγιάνγκ παίζοντας κυριολεκτικά ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο.

Ροτέισον ετοιμάζει ο κόουτς Έμερι με τους Ρόου (Μ) και Λακαζέτ (Ε) να παραμένουν εκτός.

Bet Info - Άρσεναλ

7/8 over 2.5 προσφάτως για την ομάδα της Άρσεναλ.

Σταντάρ Λιέγης

Επεισοδιακό ήταν το πρόσφατο παιχνίδι της Σταντάρ Λιέγης με τη Σαρλερουά, μιας και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης δημιουργήθηκαν επεισόδια μεγάλης έκτασης που οδήγησαν στη διακοπή του παιχνιδιού. Το ματς διακόπηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων εξαιτίας επεισοδίων των φιλοξενούμενων και ενώ η ομάδα της Λιέγης είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 91ο λεπτό. Η Σαρλερουά , είχε προηγηθεί με γκολ του Μαριόκα απο το πρώτο ημίχρονο. Στα του Europa League και σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στη Λιέγη, που για τη Σταντάρ ήταν must win αν θέλει να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης μέχρι τέλους, η νίκη ήρθε επί της Γκιμαράες με 2-0. Οι Πορτογάλοι είχαν τις ευκαιρίες τους όμως δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν αρκετές φάσεις και εκείνοι στο πρώτο μέρος όμως αδυνατούσαν να έρθουν σε επαφή με τα δίχτυα. Το γκολ ήρθε για την Σταντάρ με αυτογκόλ του αρχηγού των Πορτογάλων Ανίν που στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να διπλασιάσουν τα γκολ τους με τον Σίλβα να αρνείται το 2-0 στον Μπαστιέν, κάτι που συνέβη στις καθυστερήσεις με τον Μποκού να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Συνεχίζει εκτός ο στόπερ Ντουσέν, έξω για το υπόλοιπο της σεζόν ο μέσος Μποκαντί.