Άρσεναλ

Πρόκριση στα πέναλτι με φανταστική εμφάνιση του Λένο κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ, στην έδρα της Λίβερπουλ, για τον θεσμό του Λιγκ Καπ, έχοντας επίσης πολλούς αναπληρωματικούς στην σύνθεση της. Απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, αυτή την φορά για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα ηττήθηκε με 3-1 την Δευτέρα. Προηγήθηκε εκμεταλλευόμενη το λάθος του Ρόμπερτσον με τον Λακαζέτ στο πρώτο μέρος, έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν της «βγήκε», δεχόμενη την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να καθορίζεται στο 88ο λεπτό.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μαρτινέλι (μέσος), Τσέιμπερς (αμυντικός), Μουστάφι (αμυντικός), Μάρι (αμυντικός) καθώς και οι Σμιθ Ρόου (μέσος) και Σοάρες (μπακ).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Άλλη μία ήττα για την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αυτή την φορά με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην «νεοφώτιστη» Λιντς. Η ομάδα του Γουάιλντερ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο Μεσλιέ βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα. Μεταγραφική κίνηση της τελευταίας στιγμής για τις «λεπίδες» που πρόσθεσαν ποιότητα στην μεσοεπιθετική τους γραμμή, καθώς αποκτήθηκε ο Μπρούστερ από την Λίβερπουλ έχοντας στο βιογραφικό του μία εξαιρετική σεζόν με την Σουόνσι την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Επιστρέφει από την τιμωρία ο βασικός Ίγκαν (αμυντικός), συνεχίζουν εκτός οι Μουσέτ (μέσος) και Ο' Κόνελ (αμυντικός) που αναμένεται να χάσει όλη την σεζόν.