Άρσεναλ

Άλλη μία συνεχόμενη ήττα για την Άρσεναλ στο πρωτάθλημα, την 3η συνεχόμενη, αυτή την φορά με 1-0, εντός έδρας, απέναντι στην αδύναμη Μπέρνλι. Τα «πάνω-κάτω» έφερε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Τσάκα στο 58ο λεπτό και ενώ η ομάδα του πίεζε για να βρει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ανόητη η ενέργεια του Ελβετού «κόστισε» στην ομάδα του Αρτέτα με τους «κανονιέρηδες» να δέχονται γκολ στο 73ο λεπτό έπειτα αυτογκόλ του Ομπαμεγιάνγκ, με γυριστή κεφαλιά, από εκτέλεση κόρνερ. Πλέον οι Λονδρέζοι βρίσκονται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-15 και με μόλις 13 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Παρτέι (μέσος), Τσάκα (μέσος), Μαρτινέλι (μέσος) και Λουίζ (αμυντικός). Θα λείψουν και οι Νέλσον (μέσος), Κολάσινατς (μπακ), επιστρέφει ο Πεπέ (μέσος).

Σαουθάμπτον

Άλλη μία νίκη κατάφερε να πάρει η Σαουθάμπτον, αυτή την φορά με 3-0, εντός έδρας απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Έκανε πολύ καλή εμφάνιση, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τον αντίπαλο. Προηγήθηκε με τον Άνταμς στο 34ο λεπτό, σκόραραν επίσης και οι Άρμστρονγκ και Ρέντμοντ για να καθορίσουν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Πλέον η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-17 και 23 βαθμούς, μόλις στο -2 από την κορυφή.

Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.