Άρσεναλ

Μπορεί να μην μπήκε στην αναμέτρηση με τους καλύτερους οιωνούς, κατάφερε ωστόσο να ισορροπήσει τα πράγματα και εν τέλει η Άρσεναλ πήρε σημαντική νίκη στο «Καραϊσκάκης» επί του Ολυμπιακού με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Λακαζέτ στο 81ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική επέλαση του Σάκα από τα αριστερά. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα έκανε την ολική ανατροπή εντός έδρας απέναντι στην Έβερτον πανηγυρίζοντας νίκη με 3-2, μένοντας αήττητη μέχρι στιγμής στο 2020. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι «κανονιέρηδες» με ρεκόρ 39-36 και 36 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι Σοάρες (μπακ), Τίρνι (μπακ) καθώς και οι σημαντικοί Κολάσινατς (μπακ) και Τσέιμπερς (αμυντικός).

(4-2-3-1): Λένο - Σάκα, Λουίζ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος - Τορέιρα, Γκουεντούζι - Μαρτινέλι, Γουίλοκ, Νέλσον - Λακαζέτ.

Μικέλ Αρτέτα (προπονητής Άρσεναλ): Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας στην Ελλάδα πέρα από τα πρώτα δέκα λεπτά που απλά δίναμε την μπάλα στον αντίπαλο. Η ομάδα έπαιξε με προσωπικότητα και το θετικό είναι ότι καταφέραμε να σκοράρουμε. Η Άρσεναλ δείχνει να βρίσκει τον δρόμο της και αυτό οφείλεται στο ότι μείναμε ενωμένοι. Υπάρχει βελτίωση αλλά πάντα υπάρχει και χώρος για κάτι καλύτερο.

Ολυμπιακός

Με το «μαχαίρι στα δόντια» φάνηκε ότι ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της εντός έδρας αναμέτρησης απέναντι στην Άρσεναλ χωρίς ωστόσο να έχει διάρκεια η ανάλογη εμφάνιση, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Μάρτινς έχασαν σωρεία ευκαιριών στα πρώτα λεπτά με τον Λένο να βρίσκεται πάντα σε ετοιμότητα. Στην συνέχεια «βγήκε» η κούραση με την Άρσεναλ να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, «τιμωρώντας» τους γηπεδούχους. Στα του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν θριαμβευτές στο ντέρμπι κορυφής καταφέρνοντας να πάρουν διπλό με 1-0 από την Τούμπα, βρισκόμενοι πλέον στο +5 από την δεύτερη θέση.

Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον σημαντικό Φορτούνη (μέσος) και δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή. Εκτός και ο βασικός Σεμέδο (στόπερ), τραυματίας για το υπόλοιπο της σεζόν ο ημιβασικός Σουντανί (επιθετικός) εκτός λίστας έμειναν όλες οι καινούργιες μεταγραφές του Γενάρη.

(4-3-3): Σα - Τσιμίκας, Μπα, Σισέ, Ελαμπντελαουί - Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε - Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Ραντέλοβιτς.

Μάρτινς (προπονητής Ολυμπιακού): Όλοι είδαν στην Αγγλία πως οι αγώνες με την Τότεναμ ήταν ισορροπημένοι. Ήταν δύσκολα για εμάς, αλλά και για την Τότεναμ το ίδιο. Έχουμε ποιότητα και ποτέ δεν θα αλλάξουμε την ταυτότητά μας, ποτέ. Αυτός είναι ο Ολυμπιακός και θα το δείτε ξανά στο Λονδίνο. Πιστεύω σε αυτήν την ομάδα, γιατί υπάρχει καλή ατμόσφαιρα στην ομάδα. Πιστεύω ότι μπορούμε να νικήσουμε την Άρσεναλ