Άρσεναλ

Πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ που νίκησε με 2-1 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Παρότι οι φιλοξενούμενοι για μία ακόμα αγωνιστική κινήθηκαν στην μετριότητα, κατάφεραν εν τέλει να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση χάρις στα γκολ των Πεπέ και Θεμπάγιος στο 25ο και 91ο λεπτό της αναμέτρησης. Νίκη πανηγύρισε και στο πρωτάθλημα η  ομάδα του Αρτέτα με 2-0 στην έδρα της Σαουθάμπτον με τους Νκετιά και Γουίλοκ να χρίζονται σκόρερς. Στην 10η θέση βρίσκονται σταθερά οι «κανονιέρηδες» με ρεκόρ 43-41 και 43 βαθμούς.

Σταθερά θα παραμείνουν εκτός για μία ακόμα αγωνιστική οι σημαντικοί Λένο (τερματοφύλακας), Τορέιρα (μέσος), Τσέιμπερς (αμυντικός), Λουίζ (αμυντικός) καθώς και ο Οζίλ (μέσος).

Νόριτς

Ήττα στην παράταση και αποκλεισμό από την επόμενη φάση του κυπέλλου δέχθηκε η Νόριτς, με 2-1 εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισε το γεγονός ότι σε όλη την διάρκεια της παράτασης η ομάδα του Φάρκε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κλόσε στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα του πρωταθλήματος, τα «καναρίνια» δεν κατάφεραν για ακόμα μία αγωνιστική να νικήσουν καθώς και αυτή την φορά ηττήθηκαν με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην Έβερτον. Πολύ δύσκολο το έργο της σωτηρίας, η ομάδα βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση με ρεκόρ 25-56 και 21 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Κλόσε (αμυντικός), Μπιράμ (αμυντικός), Ζίμερμαν (αμυντικός) και Χάνλει (αμυντικός).