Άρσεναλ

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει στο πρωτάθλημα η Άρσεναλ, αυτή τη φορά στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 3-1. Κόντρα στη ροή του ματς και ενώ πιεζόταν, μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με όμορφο τελείωμα του Πεπέ στο 35ο λεπτό, έπειτα από άψογη συνεργασία των Σακά και Τίρνι. Στο δεύτερο μέρος δέχθηκε την ισοφάριση στο 62ο λεπτό ωστόσο δεν το έβαλε κάτω σκοράροντας δύο τέρματα μετά το 90ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 9η θέση με ρεκόρ 53-39 και 58 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Μπεγερίν (μπακ), σίγουρα εκτός οι Λουίζ (αμυντικός) και Ράιν (τερματοφύλακας).

Μπράιτον

Έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο η Μπράιτον η οποία νίκησε εντός έδρας, μπροστά στους οπαδούς της, με 3-2 την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι. Βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο σκορ ωστόσο εμφάνισε βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο μέρος με τους Τροσάρντ, Γουέμπστερ και Μπερν να σκοράρουν διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στον αγώνα. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Πότερ που πλέον βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-44 και 41 βαθμούς.

Εκτός οι Μοπέ (επιθετικός), Φέλτμαν (μπακ), Πρόπερ (μέσος), Μαρτς (μέσος), Λάμπτει (μπακ) και Γουέλμπεκ (επιθετικός).