Άρσεναλ

Εύκολη νίκη με 4-0 κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ την Πέμπτη, εντός έδρας απέναντι στην Σταντάρ Λιέγης με τον Μαρτινέλι να είναι MVP της αναμέτρησης σκοράροντας δύο γκολ και μοιράζοντας μία ασίστ. Από την άλλη πλευρά, στο πρωτάθλημα η ομάδα του Έμερι αναδείχθηκε δίκαια ισόπαλη με 1-1 στο ντέρμπι του «Όλντ Τράφορντ» απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ ωστόσο βρήκαν τέρμα με την βοήθεια του VAR και τον Ομπαμεγιάνγκ στο 58ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Ισπανού κόουτς βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-11 και 12 βαθμούς.

Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο βασικόρ Λακαζέτ (φορ).

Μπόρνμουθ

Ισοπαλία και για την Μπόρνμουθ σε ένα «γεμάτο» ματς, εντός έδρας απέναντι στην Γουέστ Χαμ με 2-2. Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, κατάφεραν όμως με τους Κινγκ και Γουίλσον στο 17ο και 46ο λεπτό να γυρίσουν «τούμπα» το ματς με τον Κρέσγουελ όμως να πετυχαίνει εκ νέου τέρμα στο 74ο λεπτό δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων για την διαιτησία του αγώνα, η «αρμάδα» του Χάουι βρίσκεται πλέον στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-12 και 11 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.