Άρσεναλ

Παρότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση καθώς και την κατοχή, η Άρσεναλ δέχθηκε την ήττα, σε ένα από τα ντέρμπι του Λονδίνου, με 2-0 στην έδρα της Τότεναμ. Αδύναμη να αμυνθεί σωστά η ομάδα του Αρτέτα, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες ενώ την ίδια στιγμή δεν έκλεισε καθόλου καλά τους χώρους στις αντεπιθέσεις που δοκίμαζε ο αντίπαλος. Στα του Europa League, με πολλές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, οι «κανονιέρηδες» πήραν νίκη με 4-2, στην έδρα της Ντουντάλκ, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Εκτός συνεχίζουν οι βασικοί Παρτέι (μέσος) και Λουίζ (αμυντικός), αναμένεται να λείψουν οι ημιβασικοί Μαρτινέλι (μέσος), Κολάσινατς (μπακ), Πεπέ (μέσος) και Νέλσον (μέσος).

Μπέρνλι

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η Μπέρνλι, με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Έβερτον. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με πολύ όμορφο σουτ του Μπρέιντι. Στην συνέχεια, ο Πόουπ έκανε κάποιες όμορφες αποκρούσεις με το σκορ να καθορίζεται έπειτα από αδράνεια της άμυνας και πλασέ του Κάλβερτ Λιούν στο 48ο λεπτό. Εξαιρετική η επέμβαση του Άγγλου τερματοφύλακα στο σουτ του Σίγκουρντσον στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, πλέον η ομάδα του Ντάις βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-18 και 6 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Κορκ (αμυντικός) και Σίγκουρντσον (μέσος), αμφίβολοι οι Στέφενς (μέσος) και Μπάρντσλει (μέσος).