Άρσεναλ

Με τον Ομπαμεγιάνγκ σε κακή μέρα, η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη στη Ρώμη με 1-1, απέναντι στη Μπενφίκα για τη φάση των «32». Ο Γκαμπονέζος επιθετικός έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, ο Σμιθ Ρόου έκανε ανόητο πέναλτι στο δεύτερο μέρος δίνοντας την ευκαιρία στους τυπικά γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται δύο λεπτά αργότερα με τον Σάκα από κοντινή απόσταση. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα ηττήθηκε εντός έδρας στο ντέρμπι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Στέρλινγκ στο 2ο λεπτό, πλέον οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-26 και 34 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Χόλντινγκ (αμυντικός) και Παρτέι (μέσος).

(4-2-3-1): Λένο - Τίρνι, Γκάμπριελ, Λουίζ, Σοάρες - Τσάκα, Θεμπάγιος - Ομπαμεγιάνγκ, Ρόου, Πεπέ - Λακαζέτ.

Μπενφίκα

Με την ισοπαλία έφυγε από τη Ρώμη η Μπενφίκα,για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, απέναντι στην Άρσεναλ. Άφησε πολλούς κενούς χώρους στον αντίπαλο για να απειλήσει, παρόλα αυτά κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτσι στο 55ο λεπτό. Από εκεί και ύστερα έδωσε και πάλι χώρο στον αντίπαλο με την ισοπαλία να την «κολακεύει». Στη Πριμέιρα Λίγκα, δεν κατάφερε για ακόμα μία αγωνιστική να πάρει τη νίκη καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, στην έδρα της Φαρένσε. Είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ, συνεχίζει να βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-17 και 39 βαθμούς.

Εκτός οι μακροχρόνια απόντες Αλμέιδα (αμυντικός) και Ζαρντέλ (αμυντικός).

(3-5-2): Λέιτε - Βερτόνχεν, Οταμέντι, Βερίσιμο - Γκριλμάλδο, Τάαραμπτ, Βάιγκλ, Πίτσι, Γκονσάλβες - Νιούνεζ, Βάλντμιντ.