Άρσεναλ

Σε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει υπερπολύτιμο διπλό στην έδρα της Σαουθάμπτον με 3-1. Βρέθηκε πίσω στο 3ο λεπτό ωστόσο η αντίδραση ήρθε άμεσα με τον Πεπέ να μην αστοχεί από θέση τετ α τετ. Την σκυτάλη στην συνέχεια ανέλαβε ο Σακά που εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του ΜακΚάρθι, πραγματοποιώντας την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αρτέτα ήταν και πάλι κυρίαρχοι πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με τον Λακαζέτ από κοντινή απόσταση. Πλέον, οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-20, έχοντας 30 βαθμούς. Στα μεταγραφικά, αποκτήθηκαν με μορφή δανεισμού ο έμπειρος Ράιν (τερματοφύλακας) από την Μπράιτον και ο ανερχόμενος Όντεγκαρντ (μέσος) από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός), Σμίθ Ρόου (μέσος), Μάρι (αμυντικός), Τίρνι (μπακ), Παρτέι (μέσος) και Θεμπάγιος (μέσος).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Κάζο ολκής για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε εντός έδρας από τη τελευταία Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-1 χάνοντας έτσι την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι δεν έκλεισαν σωστά όλους τους χώρους στην άμυνα με το γκολ να έρχεται στο 23ο λεπτό με τον Μπράιαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σόλκσιερ ανέβασε την πίεση της με αποτέλεσμα να βρει και την ισοφάριση με κεφαλιά του Μαγκουάιρ από κοντινή απόσταση έπειτα από σέντρα του Τέγες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι την απάντηση με τον Μπούρκε στο 74ο λεπτό, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Πλέον, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-27 και 40 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Πελίστρι (μέσος), Γουίλιαμς (αμυντικός) και Τζόουνς. Επιστρέφει ο Μπαιγί (αμυντικός).