Άρσεναλ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, στην έδρα της Γουέστ Χαμ με 3-3. Πολύ κακό το πρώτο μέρος για την ομάδα του Αρτέτα όπου δέχθηκε όλα τα γκολ της αναμέτρησης μέσα σε διάστημα 17 λεπτών. Κατάφερε να μειώσει με αυτογκόλ του Σούτσεκ στο 38ο λεπτό ενώ σκόραρε και άλλο τέρμα όταν μετά από σουτ του Λακαζέτ η μπάλα βρήκε στον Ντόσον. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γάλλος στράικερ από κοντινή απόσταση στο 82ο λεπτό ενώ στα τελευταία λεπτά, οι «κανονιέρηδες» είχαν ευκαιρίες για να κάνουν την ανατροπή δίχως αυτό να επιτευχθεί. Πλέον, η Άρσεναλ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-32 και 42 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι βασικοί Σμιθ Ρόου (μέσος) και Σακά (μέσος), επιστρέφει ο ημιβασικός Γουίλιαν (επιθετικός) ενώ εκτός θα είναι ο βασικός Λουίζ (αμυντικός).

Λίβερπουλ

Σε μία αρκετά μοιρασμένη αναμέτρηση, η Λίβερπουλ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες για το πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Γουλβς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει με όμορφο τελείωμα ο Ζότα στο 47ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μανέ. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα ωστόσο η Σαλάχ και Μανέ αστόχησαν σε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Πλέον η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-36 και 46 βαθμούς.

Πέρα των μακροχρόνιων απόντων Φαν Ντάικ (αμυντικός), Μάτιπ (αμυντικός) και Γκόμεζ (αμυντικός) προστέθηκε και η απουσία του Χέντερσον (μέσος) που αναμένεται να λείψει για το επόμενο δεκαπενθήμερο. Αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Κέλεχερ (τερματοφύλακας) και Οριγκί (επιθετικός), αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στον αστράγαλο ο Φιρμίνιο (επιθετικός) που όμως θα βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.