Άρσεναλ

Ήττα μετά από πολλές αγωνιστικές δέχθηκε η Άρσεναλ στο ντέρμπι, στην έδρα της Τότεναμ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι, αν και προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με πολύ όμορφο σουτ του Λακαζέτ στο 16ο λεπτό, δέχθηκαν την ανατροπή με την άμυνα να μην λειτουργεί σωστά σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Στην 9η θέση βρίσκεται πλέον η ομάδα του Αρτέτα με ρεκόρ 51-44 και 50 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα από τον Νκετιά (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Έχασε βαθμούς για πρώτη φορά την φετινή σεζόν εντός έδρας η Λίβερπουλ, απέναντι στην Μπέρνλι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Η ομάδα του Κλοπ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί με άπιαστη κεφαλιά του Ρόμπερτσον στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη με αποτέλεσμα να «τιμωρηθεί» στο 69ο λεπτό. Σταθερά πρώτοι και πρωταθλητές οι «ρεντς» με ρεκόρ 76-27 και 93 βαθμούς.

Παραμένουν εκτός οι σημαντικοί Χέντερσον (μέσος) και Μάτιπ (στόπερ).