Άρσεναλ

Για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα η Άρσεναλ η οποία ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Άστον Βίλα. Βρέθηκε μόλις από το 2ο λεπτό πίσω στο σκορ, προσπάθησε σε όλη την διάρκεια του ματς να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς εν τέλει να καταφέρει να πετύχει κάτι τέτοιο. Σε κακή αγωνιστική κατάσταση φέρεται να βρίσκεται ο Ομπαμεγιάνγκ καθώς δεν μπορεί να βρει σταθερότητα τη φετινή χρονιά. Πλέον, η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-23 και έχοντας 31 βαθμούς.

Επιστρέφουν οι σημαντικοί Λουίζ (αμυντικός) και Λένο (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι Παρτέι (μέσος) και Τίρνι (μπακ) με τις πιθανότητες να μην είναι υπέρ τους για να βρίσκονται στην αποστολή.

Λίντς

Κυριάρχησε και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς η Λιντς, με 2-0 εντός έδρας με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας. Μπήκε με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο καταφέρνοντας να προηγηθεί με τον Χάρισον στο 3ο λεπτό. Στην συνέχεια, απείλησε δίχως να απειληθεί και εν τέλει κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ με τον συνήθης «ύποπτο» Μπάμφορντ στο 52ο λεπτό. Σε καλή αγωνιστική κατάσταση φαίνεται να βρίσκεται η ομάδα του Μπιέλσα που ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ρεκόρ 38-38 και 32 βαθμούς.

Θα λείψουν οι βασικοί Κοχ (μέσος), Ροντρίγκο (επιθετικός) και Γιορέντε (αμυντικός). Δεν επηρεάζουν οι Μπεράρντι (αμυντικός), Φόρσοου (μέσος) και Ποβέδα (επιθετικός). Αμφίβολοι οι σημαντικοί Χερνάντεζ (μέσος) και Φίλιπς (μέσος).