Άρσεναλ

Δεν ήταν ανταγωνιστική μέχρι την στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Ομπαμεγιάνγκ. Η Άρσεναλ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τους τρεις βαθμούς, έναντι στην Ραπίντ Βιέννης με 2-1 για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ, με τους Ομπαμεγιάνγκ και Λουίζ να σκοράρουν στο 70ο και 74ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, οι «κανονιέρηδες», έχασαν με 1-0 από την Μάντσεστερ Σίτι. Έπαιξαν κυρίως κλειστά, βρέθηκαν πίσω και προσπάθησαν να βγουν γρήγορα στις αντεπιθέσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν. Στην 7η θέση πλέον η ομάδα του Αρτέτα, με ρεκόρ 8-6 και 9 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Τσέιμπερς (αμυντικός) και Χόλντινγκ (αμυντικός). Σταθερά εκτός και οι Μάρι (στόπερ) και Μαρτινέλι (μέσος) ενώ αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή οι Γουίλιαν (μέσος) και Θεμπάγιος (μέσος).

Λέστερ

Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα, στο Γιουρόπα Λιγκ κατάφερε να πάρει η Λέστερ, με 3-0 εντός έδρας απέναντι στην Ζόρια. Καλή εμφάνιση από Μάντισον, Μπαρνς και Ιχεανάτσο, έδειξαν καλά στοιχεία και οι Φοφάνα και Τίλεμανς. Στα του πρωταθλήματος, οι «αλεπούδες» δέχθηκαν εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Άστον Βίλα. Μεγάλο το κενό του Βάρντι στην κορυφή της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 91ο λεπτό με τον Μπάρκλει. Πλέον, η «αρμάδα» του Ρότζερς, βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 12-8 και 9 βαθμούς.

Σταθερά εκτός θα παραμένουν οι βασικοί Περέιρα (μπακ), Ντιντί (μέσος) και Σογιουντσού (στόπερ), εκτός παραμένει και ο Άμαρτι, επιστρέφει ο πιθανότατα ο Βάρντι (φορ).