Άρσεναλ

Δύσκολη πρόκριση στην παράταση για το κύπελλο πήρε η Άρσεναλ, εντός έδρας με 2-0 απέναντι στην Νιουκάστλ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Σμιθ Ρόου και Ομπαμεγιάνγκ στο 109ο και 117ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα πραγματοποίησε ακόμα μία καλή εμφάνιση νικώντας αυτή την φορά με 4-0 την Γουέστ Μπρομ. Μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης, πέτυχε φοβερό γκολ ο Τίρνι στο 23ο λεπτό ενώ τον πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσαν οι Σακά και Λακαζέτ. Πλέον, οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-19 και 23 βαθμούς.

Έτοιμοι να επιστρέψουν οι σημαντικοί Γκάμπριελ (αμυντικός) και Παρτέι (μέσος). Αμφίβολος ο Μαρτινέλι (μέσος). Εκτός συνεχίζουν μετά από απόφαση του Αρτέτα οι Εζίλ (μέσος) και Παπασταθόπουλος (αμυντικός).

Κρύσταλ Πάλας

Αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου δέχθηκε η Κρίσταλ Πάλας που έχασε στην έδρα της Γουλβς με 1-0. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Χότζον νίκησε μετά από καιρό με 2-0, εντός έδρας απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Προηγήθηκε με τον Σλούρπ στο 4ο λεπτό ενώ ο Εζέ σκόραρε με καταπληκτική ενέργεια στο 51ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φάσεις, πλέον οι «αετοί του Λονδίνου» βρίσκονται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-29 και έχοντας 22 βαθμούς.

Οριστικά εκτός οι σημαντικοί Σλούρπ (μέσος), Σάκο (αμυντικός) και Κέλι (αμυντικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Φέργκιουσον (αμυντικός), Χενεσέι (τερματοφύλακας) και Γουίκαμ (επιθετικός). Αμφίβολοι οι βασικοί Νταν (αμυντικός) και Κέιχιλ (αμυντικός).