Άρσεναλ

Αποκλεισμό σοκ δέχθηκε η Άρσεναλ, στην παράταση από τον Ολυμπιακό, εντός έδρας με 2-1 για τον θεσμό του Europa League. Μεγάλη πίκρα επικρατεί στις τάξεις των «κανονιέρηδων» μετά από αυτή την εμφάνιση καθώς κανένας στόχος δεν φαίνεται να είναι ικανός να επιτευχθεί και την φετινή χρονιά. Αντέδρασε παρόλα αυτά η ομάδα του Αρτέτα με πρόκριση στο FA Cup, 2-0 στην έδρα της Πόρτσμουθ ενώ παραμένει σταθερά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Εκτός παραμένουν σταθερά οι Τίρνι (μπακ), Σοάρες (μπακ), Κολάσινατς (μπακ) και Τσέιμπερς (αμυντικός) ενώ σημαντική κρίνεται η απουσία του Μουστάφι (στόπερ).

Γουέστ Χαμ

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Γούεστ Χαμ, με 3-1 εντός έδρας απέναντι στην Σαουθάμπτον. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολύ καλό ματς, προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Μπάουεν ενώ Χάλερ και Αντόνιο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 40ο και 54ο λεπτό της αναμέτρησης με την ομάδα του Μόγιες να ξεφεύγει από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον να βρίσκεται στην 16η θέση με ρεκόρ 35-49 και 27 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Σούτσεκ (μέσος), Γιαρμολένκο (εξτρέμ) και Φρέντερικς (μπακ) καθώς και ο ημιβασικός Γουίλσιρ (μέσος).