Άρσεναλ

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ η οποία νίκησε με 4-0 στην Πράγα την Σλάβια. Ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος όπου και κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα με τους Πεπέ, Σακά και Λακαζέτ ενώ ο Γάλλος στράικερ μπόρεσε να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο καθορίζοντας το τελικό σκορ. Στα του πρωταθλήματος, δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ομάδα του Αρτέτα πήρε νίκη με 3-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πλέον βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-35 και 45 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Τίρνι (μπακ) και Λουίζ (αμυντικός). Αμφίβολοι οι Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός) και Έντεγκαρντ (μέσος).

Φούλαμ

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τη Φούλαμ, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Γουλβς. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές φορές επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία ωστόσο τους έλειψε το γκολ το οποίο ήρθε έπειτα από αντεπίθεση των «λύκων» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και άπιαστο σουτ του Τραορέ στη κλειστή γωνία του Αρεολά. Σταθερά στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Πάρκερ με ρεκόρ 24-42 και 32 βαθμούς, στο -6 από τη σωτηρία.

Σίγουρα εκτός οι Τσέρνι (μέσος) και Ρόντακ (τερματοφύλακας).