Άρσεναλ

Επιστροφή στις απογοητευτικές εμφανίσεις για την Άρσεναλ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Φούλαμ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με το τέρμα του Θεμπάγιος ωστόσο να ακυρώνεται μετά από υπόδειξη VAR. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλούς χώρους στην αντεπίθεση, κατάφεραν να σκοράρουν ωστόσο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτζα στο 59ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρηση με τον Νκετιά στο 97ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-36 και 46 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Λουίζ (αμυντικός), Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός), Λακαζέτ (επιθετικός) και Τίρνι (μπακ). Αμφίβολος ο βασικός Όντεγκαρντ (μέσος).

Έβερτον

Έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες η Έβερτον η οποία αυτή τη φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας κόντρα στην Τότεναμ. Τα «ζαχαρωτά» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, κατάφεραν να ισοφαρίσουν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σίγκουρντσον ενώ ο ίδιος παίκτης με όμορφο τελείωμα έκανε την ανατροπή στο 62ο λεπτό. Κόστισαν τα λάθη που έγιναν στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων, η ισοφάριση ήρθε στο 68ο λεπτό με το σκορ να παραμένει ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Πλέον, η «αρμάδα» του Αντσελότι βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-40 και 49 βαθμούς.

Κανονικά υπολογίζεται ο Αντρέ Γκόμεζ (μέσος). Σίγουρα εκτός οι Ντουκουρέ (μέσος) και Γκμαμπίν (μέσος).