Άρσεναλ

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της, η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε το ανόητο πέναλτι του Πογκμπά σκοράροντας από την άσπρη βούλα με τον Ομπαμεγιάνγκ, παίρνοντας έτσι νίκη με 1-0 στο ντέρμπι, στο «Ολντ Τράφορντ». Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αρτέτα, μπόρεσε να κλείσει όλα τα αστέρια των γηπεδούχων. Στα του Europa League, οι «κανονιέρηδες» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν νίκη επί της Μόλντε με το εμφατικό 4-1. Πέρα των Πέπε και Γουίλοκ που σκόραραν, τα υπόλοιπα δύο τέρματα επιτεύχθηκαν με αυτογκόλ.

Εκτός συνεχίζουν οι Μάρι (αμυντικός), Τσέιμπερς (αμυντικός), Εζίλ (μέσος) και Μαρτινέλι (μέσος).

Αστον Βίλα

Δεύτερη απογοητευτική εμφάνιση, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Άστον Βίλα, αυτή την φορά εντός έδρας με 4-3 απέναντι στην Σαουθάμπτον. Δέχθηκε δύο τέρματα από εκτελέσεις φάουλ ενώ στο ημίχρονο έχανε με 3-0. Μείωσε με τον Μινγκς στο 62ο λεπτό ωστόσο άργησε να σκοράρει ξανά καθώς τα άλλα δύο τέρματα επιτεύχθηκαν από τους Γουάτκινς και Γκρίλις στο 93ο και 97ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Μπρους βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-9 και 12 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Γουέσλει (επιθετικός) και Τραορέ (επιθετικός).