Άουγκσμπουργκ

Το παιχνίδι στο Μπίλεφελντ την περασμένη Τρίτη δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες θεάματος, ενώ όλα έδειχναν πως θα τελειώσει χωρίς τέρματα ένα γκολ του Γκουβελέουβ στο 82ο λεπτό έδωσε μία πολύτιμη νίκη (0-1) στην Άουγκσμπουργκ επί της τοπικής Αρμίνια. Χρυσάφι το τρίποντο για τους Βαυαρούς καθώς επιτεύχθηκε απέναντι σε ομάδα της τελευταίας τριάδας, αυτόματα η απόσταση από τη 16η θέση εκτοξεύτηκε στους 9 βαθμούς και έτσι επικρατεί στις τάξεις του συλλόγου ικανοποίηση για τη μέχρι σήμερα πορεία. Με το μέρος της και η παράδοση κόντρα στην Άιντραχτ, μοιρασμένες φέτος οι εντός έδρας επιδόσεις (2-2-2 με 3 under-3 over).

Πρακτικά πλήρης η Άουγκσμπουργκ.

Άιντραχτ Φρ.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 14ο λεπτό του ντέρμπυ με την Γκλάντμπαχ στη Φρανκφούρτη, όμως ως το ημίχρονο είχε πάρει η ίδια προβάδισμα δύο τερμάτων με τέρματα των Αντρέ Σίλβα (2) και Μπαρκόκ που διατηρήθηκε ως το 90'. Παρά ταύτα, οι Αετοί δέχτηκαν στις καθυστερήσεις δύο γκολ και σαφώς έμειναν ανικανοποίητοι από τον ένα βαθμό (3-3) που τελικά αποκόμισαν, όμως είχαν και σαν ελαφρυντικό την αποβολή του Άμπραχαμ στις αρχές της επανάληψης. Πλέον η Άιντραχτ συμπλήρωσε 9 αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-7-2) και δείχνει να χωλαίνει, 1-3-2 με 5/6 over το σερί της μακριά από τη Φρανκφούρτη.