Αντβερπ

Μεγάλη νίκη με 2-1 κατάφερε να πάρει η Αντβέρπ, στο πρώτο ματς του ομίλου, στην έδρα της Λουντογκόρετς, για τον θεσμό του Europa League. Έπαιξε καλύτερη από την αντίπαλο και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή σε μόλις εφτά λεπτά με τους Γκέρκενς και Ραφαέλοφ να σκοράρουν στο 63ο και 70ο λεπτό αντίστοιχα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λέκο νίκησε και εκεί με 3-2, εντός έδρας την Μπίρσχοτ και πλέον βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-14 και με 20 βαθμούς.

Πολλές οι απουσίες για τους γηπεδούχους, θα λείψουν οι Μπατουβινσίκα (αμυντικός), Κούπμαν (μέσος), Μένσον (μέσος), Νσίμπα (επιθετικός) και Ντε Σαρτ (μέσος).

Τότεναμ

Έβγαλε αντίδραση η Τότεναμ η οποία νίκησε άνετα με 3-0, εντός έδρας την Λίντζ για το Europa League. Πραγματοποίησε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα ο Μουρίνιο που είδε τον Λούκας να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από παράλληλη μπαλιά του Βινίσιους. Εννιά λεπτά αργότερα ο Αντράντε με αυτογκόλ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους ενώ ο Σον καθόρισε το τελικό σκορ με δικό του τέρμα στο 84ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, οι «πετεινοί» κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, στην έδρα της Μπέρνλι με 1-0. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Σον έπειτα από ασίστ του Κέιν στο 76ο λεπτό. Στην 5η θέση πλέον η Τότεναμ με ρεκόρ 16-8 και 11 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Τανγκαγκά (αμυντικός), αμφίβολοι οι Μπέρχβαιν (μέσος) και Οριέρ (μπακ).