Αντβερπ

Το ματς άπέναντι στην Σταντάρ Λιέγης ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος αλλά στο 45+2’ η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Ρεφαέλοβ. Στην επανάληψη η Σταντάρ βγήκε όλη μπροστά και το πλήρωσε στο 90+2’, καθώς ο Λαμκέλ Ζε έφυγε από αριστερά στην κόντρα και πλάσαρε τον Οτσόα για το 0-2.Το μεγάλο αυτό διπλό και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, μείωσε της διαφορά της από Γκενκ και Μπριζ, παραμένοντας σταθερά στην τριάδα.

Bet Info - Αντβερπ

5/7 g/g φέτος συνολικά στην έδρα της.

Οστάνδη

Η Οστάνδη πήρε εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σαρλερουά, για τη 14η αγωνιστική απαντώντας σε γκολ του αντιπάλου που σκόραρε για την ισοφάριση στο 86', όμως έδειξε χαρακτήρα παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο .Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26’ με τον Ζίβκοβιτς. Οσο περνούσαν τα λεπτά, η εστία τους παρέμενε ανέπαφη, αλλά το 1-0 που παρέμενε, ήταν ένα αποτέλεσμα εύθραυστο. Ετσι, λοιπόν, η Σαρλερούα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 86’ με τον Χένεν. Η Οστάνδη δεν το έβαλε κάτω και έκανε την αντεπίθεσή της, έστω κι αν έμεναν λίγα λεπτά. Το γκολ του Κανεσίν στις καθυστερήσεις έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα και έστειλε τους οπαδούς της στα ουράνια καθώς έφτασε τους 18 βαθμούς και την 7η θέση!