Άντερλεχτ

Άσχημο ξεκίνημα μέχρι στιγμής για την Άντερλεχτ τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στο Γιουρόπα Λιγκ. Στα τελευταία εφτά ματς για όλες τις διοργανώσεις έχει μόνο μία νίκη. Στο τελευταίο -χρονικά- ματς στραβοπάτησε καθώς δεν απείλησε καθόλου την Σεντ Τρούιντεν, που είχε μείνει από το 23ο λεπτό με δέκα παίκτες, και έτσι υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία με τελικό σκορ το 0-0.  Βρίσκεται στην 3η θέση στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 17-9 και 17 βαθμούς. Η κορυφή δείχνει να απομακρύνεται καθώς απέχει 8 βαθμούς. Άσχημη εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι για το Γιουρόπα Λιγκ. Σκιά του εαυτού της η Βελγική ομάδα, έχασε στην έδρα της αδύναμης Σπαρτάκ Τρνάβας με σκορ 1-0 έπειτα από γκολ του Ντράβετς στο 79ο λεπτό.

Μοναδικός απών για το ματς ενάντια στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ ο Σελεμέικερς.

(3-4-3): Ντιντίλον – Μίλιτς, Σάνε, Απιάχ – Νάτζαρ, Μακερένκο, Τρέμπελ, Σαιέφ – Γκέρκενς, Ντιμάτα, Σαντίνι.

(Βανχάζουζενμπουργκ, προπονητής Άντερλεχτ): Περνάμε μία δύσκολη περίοδο εγώ και η ομάδα μου. Η στήριξη του κόσμου πρέπει να είναι πιο δυνατή από ποτέ και τους υπόσχομαι θα έρθουν και τα θετικά αποτελέσματα.

Δυναμό Ζάγκρεμπ

Εξαιρετική μέχρι στιγμής η πορεία της Ντιναμό Ζάγκρεμπ τόσο σε πρωτάθλημα όσο και στις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις. Με το μυαλό στο παιχνίδι της Πέμπτης αντιμετώπισε για το πρωτάθλημα εκτός έδρας την ομάδα της Χάιτουκ Σπλιτ όπου και στραβοπάτησε με σκορ 0-0. Παρόλα αυτά δεν επηρέασε αυτό το αποτέλεσμα την μέχρι τώρα πορεία της, καθώς έχει δεχθεί μόνο μία ήττα στα τελευταία 17 παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, βρίσκεται στην 1η θέση με ρεκόρ 16-7 και 21 βαθμούς. Εξαιρετική ήταν στην αυλαία του Γιουρόπα Λιγκ. Ταπείνωσαν την ομάδα της Φενέρμπαχτσε εντός έδρας με σκορ 4-1 σε ένα ματς που οι Κροάτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να αφήνουν τον αντίπαλο να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Μοναδικό πρόβλημα αυτό του Κνέζεβιτς.

(4-1-4-1): Ζάγκορατς – Λέοβατς, Ντιλάβερ, Θέοφιλ, Στογιάνοβιτς – Όρσιτς, Όλμο, Γκότσακ, Μάρκοβιτς – Γκαβράνοβιτς.

(Μπιέλιτσα, προπονητής Δυναμό Ζάγκρεμπ): Θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που έρχεται πληγωμένη από την ήττα της στην έδρα της Σπαρτάκ Τρνάβα και που θα τα δώσει όλα για την νίκη. Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο.