Αλαβές

Νίκη μετά από οχτώ αγωνιστικές κατάφερε να πάρει η Αλαβές με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Ουέσκα. Χωρίς πολλές φάσεις η συγκεκριμένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν αρχικά δοκάρι στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ενώ το σκορ διαμορφώθηκε από μία βολίδα του Μπατάλια στο 85ο λεπτό της συνάντησης. Πλέον, η ομάδα του Καγιέχα βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα και εκτός επικίνδυνης ζώνης με ρεκόρ 25-47 και 27 βαθμούς.

Εκτός οι Αμπκάρ (αμυντικός), Ντουάρτε (αμυντικός) και Έλι (αμυντικός).

Βιγιαρεάλ

Καταιγιστική ήταν η Βιγιαρεάλ στην έδρα της Λεβάντε την οποία και νίκησε με 5-1. Η ομάδα του Έμερι μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό προηγούμενη με δύο τέρματα στο 13ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο, σκοράροντας τρία γκολ με τους Τσικουέζε και Βέζο (αυτογκόλ). Πλέον, τα «κίτρινα υποβρύχια» βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-34 και 49 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Εστουπινάν (αμυντικός), παραμένει εκτός ο Ιμπόρα (μέσος).