Αλαβές

Στην 26η αγωνιστική της La Liga, Λεγκανές και Αλαβές ήρθαν ισόπαλες με 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που αφήνει «γλυκόπικρη» γεύση στο σύνολο της Αλαβές. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα και προσπάθησαν με στατικές φάσεις να απειλήσουν, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Αλαβές άνοιξε το σκορ με τον Λούκας Πέρεθ (είναι ο πρώτος Ισπανός σκόρερ στο πρωτάθλημα με 11) στο 47΄ και η Λεγκανές ισοφάρισε με τον Καρίγιο στο 54΄. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους στο αντίπαλο τέρμα και το 1-1 έμεινε ως το τέλος. Η Αλαβές έμεινε ετσι στη 13η θέση, πέντε πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη έχοντας μια απόσταση που μέχρι στιγμής της εξασφαλίζει ασφάλεια, ούσα στο +9.

Τιμωρημένος ο χαφ Βιδάλ, σταθερά εκτός ο Ρομπέρτο (Τ).

Bet Info - Αλαβές

5/6 goal / goal προσφάτως για την Αλαβές.

Βαλένθια

Κατάφερε να πάρει νίκη ανάσα απέναντι στη ποιοτική αλλά soft Μπέτις με 2-1, μια νίκη που σίγουρα της δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια, ψυχολογία που είχε μεγάλη ανάγκη έστω κι αν έχει χάσει πολύ έδαφος στην μάχη για την τετράδα. Οι γηπεδούχοι είδαν την κατοχή τους να καρποφορεί στο 60ό λεπτό, όταν ο Γκαμεϊρό με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής αιφνιδίασε τον Ρόμπλες και άνοιξε το σκορ. Η Μπέτις βγήκε μπροστά, όμως ως συνήθως πίσω ήταν ανοικτή. Στο 89ο λεπτό ο Παρέχο έκανε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μορόν πέτυχε το γκολ της τιμής για το τελικό 2-1. Στο -2 απο την εξάδα, πληρώνοντας τις τελευταίες κάκιστες εμφανίσεις της.

Εκτός οι αμυντικοί Γκαράι και Μανγκαλά, τραυματίας και ο φορ Μαξιμιλιάνο Γκόμεθ. Επέστρεψαν οι Βαγιέχο και Πιτσίνι στις προπονήσεις, αμφίβολλοι οι Κοκλάν (Μ), Μορένο (Ε).