Αλαβές

Η κόκκινη κάρτα στο 18ο λεπτό της συνάντησης στο ματς με την Εσπανιόλ, της χάλασε τα σχέδια με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0 απο την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα χωρίς να προβάλλει σημαντική αντίσταση. Η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Μπερνάρντο Εσπινόσα ενώ το τελικό σκορ (2-0) διαμόρφωσε ο Βου Λέι δυο λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν μπορεί να αισθάνεται ασφάλεια με μόλις 7 βαθμούς πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη.

Tιμωρημένος ο κίπερ Πατσέκο, θα πορευθεί με Ρομπέρτο.

Bet Info - Αλαβές

3/4 goal / goal προσφάτως.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ φιλοξένησε την Οσασούνα για την 28η αγωνιστική στο Reale Arena αλλά το τελικό αποτέλεσμα αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη (1-1) χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη που δίνει για την τετράδα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν αρκετά στο πρώτο μέρος, εντούτοις η Οσασούνα πήρε κεφάλι στο σκορ στο 29ο λεπτό. Ο Αντριάν από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν μ'΄αυτό το γκολ να φτάσουν στη νίκη. Οι γηπεδούχοι, με τον Ογιαρθάμπαλ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Γουίλιαν έκαναν το 1-1 στο 61' παρόλα αυτά ήταν φλύαροι μέχρι το φινάλε.

Τιμωρημένος ο μέσος Μερίνο, τραυματίες οι χαφ Γκεβάρα, Ιγιαραμέντι και Σανγκαλί.