Αλαβές

Μια τεράστια νίκη πήρε στη Μαδρίτη η Αλαβές που «απέδρασε» με 2-1 απέναντι στη Ρεάλ. Μόλις στο 5′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την εκτέλεσε πέναλτι του Πέρεθ. Το ίδιο νωρίς μπόρεσε η Αλαβές να κάνει το 0-2 στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 49′ ο Χοσελού ήταν αυτός ο οποίος «έγραψε» το 0-2 στον αγώνα. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 86′ με σκόρερ τον Κασεμίρο. Στις καθυστερήσεις η Ρεάλ είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοπαλία, αλλά το σουτ του Ίσκο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Εκτός ο μέσος Πονς, σε καραντίνα ο μέσος Μάνου.

Bet Info - Αλαβές

Απο τέσσερα σερί G/G πρόσφατα.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Δύο πέναλτι στην αναμέτρηση της Σοσιεδάδ με την Βιγιαρεάλ και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από αυτά, καθώς οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1). Η Σοσιεδάδ μετρούσε έξι διαδοχικές νίκες. Το είχε κάνει άλλες δύο φορές στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν έφτασε τις επτά σερί επιτυχίες στη La Liga. Και δεν το έκανε ούτε τώρα. Της το χάλασε η εξαιρετική Βιγιαρεάλ, η οποία πήρε ισοπαλία (1-1) στο “Ανοέτα”. Βέβαια ο βαθμός ήταν αρκετός για τους Βάσκους ώστε να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή, αν και στο +1 έχουν δύο ματς περισσότερα από την Ατλέτικο Μαδρίτης.